Emoční inteligence u dětí: Klíč k úspěšnému rodičovství

autor: | Rodina a děti


Máme tu další článek ze série #mojeknowhow. Jedná se o souhrn příspěvků a expertní pohled podnikatelů v rámci prostoru pro zviditelnění členů Vyhledávače ve facebookové skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu).

Využijte know-how podnikatelů z Vyhledávače Společně nahoru.

Adéla Vejvodová – Zakladatelka MINDSET BOOSTER doporučuje jak a proč rozvíjet emoční inteligenci u dětí. Dozvíte se důvody, proč se vám nedaří přestat křičet na děti.

Koukněte na jednotlivé příspěvky a inspirujte se.


1. MŮJ SVĚT, MAMI!

Určitě to znáš, tak moc se snažíš se udržet. Nechceš se rozčílit ani křičet, ALE…
Někdy se to povede, někdy úplně ne.

Kdysi mi to ujelo a vykřikla jsem na dcery něco ve smyslu „Jak BĚHEM MINUTY dokážete v uklizeném pokoji udělat takovou POHROMU?!

A moje – tehdy čerstvě 4letá – dcera Viktorka se mě lehce rozčileným hlasem zeptala: „ZLOBÍŠ SE, MAMI? ZLOBÍŠ SE NA MŮJ SVĚT!?!“

Tenkrát jsem se MÍRNĚ ŘEČENO orosila. „Jasně, že ne, LÁSKO!“

Zlobila jsem se NA SEBE, že jsem strávila půl dne úklidem pokoje, když bylo jasné, že není šance, aby to tak zůstalo dýl než 5 minut.

Takže TADY JE PÁR RAD, co dělat, když SE NECHCETE ZLOBIT NA DĚTSKÝ SVĚT:

  • Mějte MINIMUM VĚCÍ (skutečně cenné věci dejte na pár let někomu do opatrovnictví, pokud nemáte rádi KAŽDODENNÍ ADRENALIN ve stylu „kubistická váza po prababičce padá na zem, protože jí dítě používalo jako skleničku“).
  • NEUKLÍZEJTE (rozhodně ne každý den, a už vůbec nečekejte, že když uklidíte, bude nějakou dobu uklizeno).
  • NIKDY NENECHÁVEJTE pastelky, fixy, tužku, propisku, lihovku (!) kdekoliv v domě (děti je VŽDYCKY najdou a vyzkouší – na ČEMKOLIV).
  • Svoje oblíbené LODIČKY dejte cca ve třetím měsíci těhotenství navždy kamarádce (od té doby je totiž nebudete nosit, budete si naivně myslet, že si je obujete po porodu, což se nestane, protože buď vám v těhotenství vyroste noha, nebo je najdou vaše děti a podpatky použijí jako „šroubovák“ na topení = SBOHEM, LODIČKY!).
  • Srovnejte si PRIORITY (máte jako prioritu č.1 RODINU? Ano! Tak na to MYSLETE, až najdete oblíbený parfém rozlitý v kabelce, kde před sebou navzájem vaše děti schovávály postavičky z Dupla).
  • Průběžně, vytrvale a S LASKAVOSTÍ se SEBEROZVÍJEJTE.
  • ZABAVUJTE co nejčastěji své děti ZAJÍMAVOU aktivitou, aby „neměly roupy“.

-> Poslední dva body teď můžete dokonce SPOJIT.

Jak? S mým krásným 30 DENNÍM AFIRMAČNÍM RITUÁLEM PRO MAMINKY DĚTI! (který zvládne úplně každý, dokonce i začátečnice, která nemá se seberozvojem zkušenosti, a prcek 3+ ).

Pokud chcete více informací, klidně mi napište.


2. CHCEŠ PRO SVOJE DÍTĚ VÍC?

Když jsme si před 7 lety přivezli z porodnice naší nejstarší holčičku, netušila jsem, jak se o ní postarám, jestli to budu umět, jestli to zvládnu…

Čím jsem si ale byla jistá, bylo, že PRO NI CHCI VÍC.

VÍC POHODY, VÍC KLIDU, VÍC (SEBE)LÁSKY, VÍC RADOSTI V KAŽDÉM JEDNOM DNI…

Věděla jsem, že ten, od koho to celé vzejde, budu muset být JÁ… Že nejdřív tohle všechno musím CÍTIT JÁ, abych jí to mohla dát.

A tak jsem se vydala na nekonečnou cestu SEBEPOZNÁNÍ… A nelituju jediného dne.

Jestli přemýšlíš, že chceš pro své dítě to samé, ale váháš, jak to všechno zvládneš, chci ti něco říct: NIKDY NENÍ POZDĚ ZAČÍT a VŽDYCKY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS.

Krok 1: PŘESTAŇ BÝT SOUROZENEC
Začni opečovávat své vnitřní dítě, jinak totiž nebudeš pro své dítě máma, ale sourozenec: budeš s ním podvědomě soupeřit o pozornost, nebudeš s ním umět zrale komunikovat svoje potřeby ani mu láskyplně nastavit hranice, které tolik potřebuje.

Krok 2: ZJISTI, KDO VLASTNĚ JSI A CO OPRAVDU POTŘEBUJEŠ JAKO MÁMA
Protože mateřství je game changer a spousta věcí v tvém životě se otočí vzhůru nohama a už tak zůstanou. Když budeš sama sebe dobře znát, dokážeš na tuhle změnu pružně reagovat, přijmout roli mámy a zůstat v ní spokojená (což je klíčové pro váš vztah s dítětem).

Krok 3: UKAŽ DÍTĚTI SEBEROZVOJ HRAVOU FORMOU
Asi už jsi slyšela, žemáš dítě zapojit do běžných činností, které přes den děláš. A jestli jsi sama zvyklá si třeba pouštět vizualizace, cvičit jógu, funkčně dýchat nebo jakkoliv pracovat se svou myslí, víš, jakou úžasnou změnu ti to všechno do života přináší.

Díky hravému seberozvoji pro děti takovou změnu přineseš do života i svému dítěti. A dítě se pak dokáže lépe vyrovnat s tím, když ti třeba někdy „ujedou“ nervy, bude vědět, že je perfektní přesně takové, jaké je, nebude se srovnávat s jinými dětmi nebo se přestane bát být autentické a vynikat.

A TEĎ SI PŘEDSTAV, JAK BY VYPADAL TVŮJ ŽIVOT, KDYBYS TOHLE VŠCHNO ZVLÁDALA OD DĚTSTVÍ TY… STÁLO BY TO ZA TO?:)

CHTĚJ PRO SVOJE DÍTĚ VÍC, NEŽ JSI DOSTALA SAMA.

Více o mně a mých produktech hravého seberozvoje zjistíš na mém webu ZDE.


3. “NIRUŠIT SPIM KOLEDI POTOM”

Takhle jsme před pár dny našli dceru odpočívat. Nácvik koled na vánoční koncert musel počkat.

Nedávno se naučila psát a je moc fajn, že už to využívá ke komunikaci s okolím.

A to mě přivedlo k OTÁZCE:
TAKY UMÍTE DÁT VŠEM OKOLO JASNĚ NAJEVO, ŽE TEĎ POTŘEBUJETE MÍSTO PŘEDVÁNOČNÍHO ŠÍLENÍ ODPOČÍVAT?

Jestli ne, tak tady je NÁVOD: lehněte si na podlahu doprostřed obýváku, aby vás nikdo nepřehlídnul, a napište si cedulku!

Často jsou ta jednodušší řešení nejefektivnější a přinášejí OKAMŽITÝ ODPOČINEK.

A teď vážně.

Tady jsou 3 TYPY, JAK S RODINOU KOMUNIKOVAT O ODPOČINKU V PŘEDVÁNOČNÍM SHONU:

  • Vzájemné porozumění a sdílení pocitů: Věnujte čas tomu, abyste se sešli jako rodina a otevřeně diskutovali o svých potřebách a očekáváních ohledně předvánočních příprav. Je důležité, aby každý člen rodiny měl možnost vyjádřit, co pro něj znamená „odpočinek“ a jaké aktivity považuje za stresující. Vysvětlete, proč potřebujete čas pro sebe, a zdůrazněte, že to doma pomůže udržet pozitivní atmosféru a v konci konců bude vše fungovat mnohem lépe.
  • Plánování a rozdělení úkolů: Vytvořte společný plán příprav na Vánoce, kde bude každý člen rodiny zodpovědný za určité úkoly. Tímto způsobem můžete zredukovat pocit přetížení a umožní to všem získat také dostatek času na vlastní relaxaci. Nebojte se delegovat některé činnosti (nepodceňujte své děti, zvládnou toho spoustu) nebo je třeba odložit na další rok (no a co!) .
  • Včas zastavte, nadechněte se, zpomalte: Nečekejte až na chvíli, kdy na Štědrý den odpadnete vyčerpáním pod napůl ozdobený stromeček. Nikdo si nebude pamatovat, jak pravidelně zahnuté byly vanilkové rohlíčky a perfektně upečených bylo dalších 15 druhů cukroví, všichni budou vzpomínat na to, jak jste se spolu s dětmi nasmáli u pečení „nejnepravidelnějšího“ rohlíčku a jaká u toho vládla pohoda!

Adéla Vejvodová – Zakladatelka MINDSET BOOSTER


4. 5 DŮVODŮ, PROČ SE TI NEDAŘÍ PŘESTAT KŘIČET NA DĚTI, I KDYŽ SE VÁŽNĚ SNAŽÍŠ

Každý den bojuješ znovu a znovu s frustrací, že nezvládáš zachovat klid a často se na své děti zvyšuješ hlas. Večer toho lituješ a bojíš se, jestli se tvé děti vůbec cítí milované. A přitom bys pro ně chtěla jen to nejlepší a splnila jim vše, co jim na očích vidíš!

Zde je pět důvodů, proč se ti nedaří přestat křičet, a jaký dopad to může mít na tvoje děti:

  • Emoční reakce na stres: Křik je často automatickou reakcí na stres nebo frustraci. Rodiče mají tendenci křičet, když jsou pod tlakem a cítí přepracovaní. Co s tím? Snaž se víc odpočívat a za každou cenu si vyhraď čas jen sama pro sebe každý den, i kdyby to bylo jen 5 minut. Na těch 5 minut úplně vypni. Pokud se děsíš, že to nezvládneš, neboj, dá se to naučit!
  • Nedostatek strategií pro řešení konfliktů: Někteří rodiče nemají efektivní nástroje pro řešení konfliktů a mohou se uchýlit ke křiku jako jedinému způsobu reakce. Co s tím? Nauč se s dětmi komunikovat jejich řečí. Sehni se do výšky dítěte, zachyť jeho pozornost tím, že se dítěte zlehka dotkneš, mluv v jednoduchých větách. Nauč se s dětmi uzavírat dohody a s laskavostí trvej na jejich dodržování. Nepůjde to hned. Ale všichni se na to časem naladíte a začne to fungovat.
  • Vzor z vlastního dětství: Rodiče, kteří sami vyrůstali v domácnosti, kde byl křik běžným způsobem komunikace, mohou nevědomky napodobovat tyto vzorce chování. Co s tím? Tyto vzorce je potřeba najít, uvolnit a změnit na nové. Spolu s tím se s maximální pravděpodobností zlepší i další oblasti tvého života, protože přepíšeš některé traumatické vzpomínky, které na tebe i tvé jednání dodnes mají negativní vliv.
  • Chybějící pocit kontroly: Když rodiče cítí, že ztrácejí kontrolu, mohou se uchýlit ke křiku jako prostředku k jejímu opětovnému získání. Co s tím? Pokud se ti povede „uvolnit otěže“, věř mi, nejvíc se uleví tobě samotné. Můžeš to zkusit zvolna, jen v některých denních činnostech, a uvidíš, jak to půjde. Skvělým prostředkem, jak nepotřebovat tolik kontroly, je pracovat s chováním dětí „preventivně“. Dát jim, co potřebují (ne hračky, ale pozornost, zájem, vědomé aktivity), a předejít tak jejich reakcím, které tě dohání k šílenství.
  • Neznalost dlouhodobých důsledků: Někteří rodiče si neuvědomují dlouhodobý vliv křiku na děti. Studie ukazují, že u dětí, na které se křičí, se mohou vyvíjet problémy s úzkostí, nízkým sebevědomím a agresivitou. Co s tím? Rozhodni se to změnit a začni po malých krůčkách. Neočekávej okamžité výsledky. Pokud spadneš, zase se zvedni, prostě neházej flintu do žita, když někdy zakřičíš. Pokud se ti nebude dařit samotné, neboj se říct si o pomoc!

Pokud chceš provést celým procesem a začít s dětmi komunikovat klidně i ve stresových situacích během pouhých 30 dnů, nabízím ti měsíční balíček konzultací, který ti snadno pomůže najít nové způsoby reakcí a chování. Společně prozkoumáme příčiny tvého křiku a ukážeme si, jak s přehledem zvládat stres a emoce a jak změnit zažitá komunikační schémata. Staneš se pohodovou mámou a uleví se tvé rodině a především tobě samotné.

Tak co? Zaujalo tě to? Přidej se ke mně a začni svou cestu ke klidné komunikaci s dětmi ještě dnes! Napiš mi zprávu.


5. Jak a proč rozvíjet emoční inteligenci u dětí?

DNES SE PONOŘÍME DO SVĚTA EMOČNÍ INTELIGENCE: KLÍČOVÉHO NÁSTROJE PRO SPOKOJENOST A ÚSPĚCH NAŠICH DĚTÍ V RYCHLE SE MĚNÍCÍ DOBĚ.

Sebeuvědomění: Klíč k sobě

  • Učte děti rozpoznávat a pojmenovávat emoce. Komunikujte s nimi o svých vlastních emocích a pravidelně vysvětlujte, jak se cítíte a kvůli čemu.
  • Proč je to důležité? Protože děti, které chápou své emoce, jsou lépe vybaveny ke zvládání výzev a k přizpůsobení se změnám.

Tip: Používejte emoční karty a podporujte i malé děti (4-10 let) v rozpoznávání a pojmenovávání svých pocitů.

Seberegulace: Když emoce neřídí nás

  • Naučte děti, jak s emocemi pracovat, například pomocí dechových cvičení nebo všímavosti.
  • Proč to je důležité? Protože seberegulace je základem pro zvládání stresu a rozvíjení flexibility.

Tip: Ukažte dětem jednoduché dechové cvičení: nádech na 4 doby, zadržet dech na 4 doby a výdech také na 4 doby – tzv. dýchání do trojúhelníku.

Motivace: Správná cesta vede zevnitř ven

  • Podporujte vnitřní motivaci dětí. Oceňujte snahu a přístup, nejen výsledky.
  • Proč to je důležité? Motivované děti jsou aktivnější, důvěřují si na dosažení jakkoliv vysokých cílů a jsou odolnější vůči nezdaru.

Tip: Neříkejte „To je krásný obrázek.“ Řekněte „Moc se mi líbilo, jak soustředěně jsi maloval/a.“ a ideálně pokračujte tím, že projevíte upřímný zájem dozvědět se víc, např. otázkou „Proč jsi použil/a zrovna tyhle barvy?“

Empatie: Chodit v cizích botách

  • Učte děti vcítit se do ostatních.
  • Proč to je důležité? Empatie je základ sociálních dovedností, přátelství a schopnosti rozumět druhým a pochopit jejich pohnutky.

Tip: S laskavostí a nezaujatostí se ptejte např.: „Jak bys se cítil/a, kdyby ses ocitl/a v kůži svého kamaráda?“, „Jak bys toto řešil/a na mém místě?“

Sociální dovednosti: Jako v divadle

  • Hrajte si na role, trénujte zralou komunikaci a rozvíjejte týmovost.
  • Proč to je důležité? Děti s dobrými sociálními dovednostmi se snáze adaptují a jsou spokojenější v rámci společnosti i v životě.

Tip: Začněte tím, že děti naučíte základy zralé komunikace. Jak? Komunikujte zrale vy a děti to okoukají.

Pokud by vás k tomuto tématu cokoliv zajímalo, napište mi.

Adéla Vejvodová – Zakladatelka MINDSET BOOSTER

Těšte se na další články a inspirujte se každý čtvrtek ve facebookové skupině Společně nahoru příspěvky s #mojeknowhow.

Přečtěte si další články z této kategorie