Jak na mateřství

autor: | Rodina a děti


Máme tu další článek ze série #mojeknowhow. Jedná se o souhrn příspěvků a expertní pohled podnikatelů v rámci prostoru pro zviditelnění členů Vyhledávače ve facebookové skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu).

Využijte know-how podnikatelů z Vyhledávače Společně nahoru.

Veronika Huislová – laskavé mateřství doporučuje jak na emoce v mateřství. Dozvíte se, co je to cykličnost a nechybí ani tipy, jak o sebe pečovat.

Koukněte na jednotlivé příspěvky a inspirujte se.


1. Jsi podnikatelka? A jsi také máma?

Máš někdy pochyby o tom jestli dáváš dostatek času, lásky nebo pochopení svému dítěti? Nejsi si občas jistá v roli mámy?

Tyto pocity jsou naprosto v pořádku, stejně jako v podnikání jsme i mateřství někdy nahoře a někdy dole. Někdy si to užíváme, někdy se trápíme. Někdy záříme a někdy se raději schováme.

Je to přirozené a ač se to nezdá, stává se to každé z nás. Mám tu pro tebe pár tipů, jak toto období zvládnout lépe.

 • Dej si rande sama se sebou. Zjisti, co je teď to, co Tě vyčerpává a o čem pochybuješ?
 • Sdílej své trápení a pochyby. Popovídej si s někým, kdo Tě může podpořit.
 • Každý den aspoň chvilku věnuj činnosti, při které se dostáváš do flow.
 • Komunikuj i se svými dětmi o tom, co s tebou není v souladu, co se ti nelíbí.

S empatií a laskavostí tě v tomto období podpořím.


2. Emoce

Zde bych se ráda zaměřila spíše na emoce dětí než nás maminek, i když …

💜 Každé dítě se někdy nechová tak, jak si představujeme. Někdy přichází nevhodné emoce a chování, některé zvládneme s klidem a jiné nás vnitřně rozčilují.

💜 Vezměte jednu emoci při konkrétní situaci vašeho dítěte, kdy Vás to rozčiluje a vnitřně, nebo i navenek přichází vztek, zlost.

A POLOŽTE SI PÁR OTÁZEK:

 • Při jaké situaci se moje dítě takto projevuje?
 • Je nějaký konkrétní spouštěč?
 • Konkrétní prostředí?
 • Nebo se to stává jen v přítomnosti určitých lidí?
 • Co to vyvolává ve mně?
 • Proč mě to tak rozčiluje?
 • Reaguji na chování dítěte přiměřeně?

Když rozklíčujete situaci, která to vyvolává, uvědomte si, že naše děti jsou našimi zrcadly. A reakce dítěte, je vlastně reakcí Vaší. Dítě nám ukazuje co si potřebujeme vyřešit samy. Co ještě není úplně ok a přišel čas to už pustit.

Příklad: Dítě rozčiluje, když ho babička nutí dojíst jídlo, které mu nechutná. Vy normálně dokážete v klidu vztek dítěte vykomunikovat a zůstat mu oporou. Ovšem v této situaci to nezvládáte. Tady je potřeba si vyřešit vztah s babičkou, možná vás také nutila do něčeho, co jste nechtěli a dosud to je někde hluboko ve Vás nebo máte nezdravý vztah k jídlu.

Vaše reakce můžeme rozklíčovat i společně na konzultaci. Napište mi.


3. Jak na to

DNES MÁM PRO VÁS 3 TIPY, KTERÉ MI POMÁHAJÍ V MATEŘSTVÍ ZŮSTAT VÍCE V KLIDU A VYROVNANÁ.

 1. Meditace – máme mnoho druhů a variant, takže si můžeme opravdu vybírat na míru to , co nám bude sedět a vyhovovat. Největší sílu meditace vidím stejně v tom, že se zastavíme a uvědomíme si své teď a tady.
 2. Aromaterapie – je to vlastně taková terapie vůněmi. Když zvolíme vhodnou vůni, může nás podpořit, pomoci s naším zdravotním stavem nebo nás zklidnit.
 3. Bachovky – bylinné esence, které když dobře vybereme, zharmonizují naše duševní nastavení. Doporučuji si nechat namíchat na míru. Já mám pro sebe i dceru a jsou super. Je ale důležitá pravidelnost.

Chci zde ještě dodat, že nic z výše uvedeného nenahrazuje péči lékaře. Je to něco, co nás na naší cestě mateřstvím může podpořit, ne zachránit.

A pokud cítíte, že chcete více podpořit. Hledáte bezpečný prostor, kde Vám bude někdo naslouchat, jsem tu pro Vás. Nejsem žádný psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr. Tvořím jen bezpečný prostor pro sdílení, naslouchání a předávám své zkušenosti.

Veronika Huislová – laskavé mateřství


4. Jsi máma? A máš někdy pocit, že to nezvládáš?

Jsi unavená nebo vyčerpaná, a přesto dáváš dětem vše co můžeš?

Chtěla bych Ti říct jednu důležitou věc, na kterou docela často jako maminky zapomínáme. Abychom mohly dávat, abychom jednali bez výrazných emocí s empatií a pochopením, je potřeba nezapomenout na zákon energie.

Pokud samy nemáme, nemůžeme dávat ostatním a to ani těm dětem.

 • Můžeme mít pocit, že pro děti musíme udělat maximum. Je možné, že od blízkých slyšíme: ,,Teď jsi máma a na první místo musíš dát dítě bez podmínek.,“ nebo ,,Musíš tu být hlavně pro něj. Ty jsi dospělá, něco přece vydržíš.,“ a jiné různé věty.
 • Já ti dnes chci říct, že není potřeba se obětovat nebo to vydržet. Naopak je velmi žádoucí a potřebné doplňovat svojí energii, dávat si prostor a pak jsme přesně takové mámy, které chceme být.

Pak jsme totiž spokojené a jednáme v lásce a respektu, ne ve stavu totálního vyčerpání nebo vzteku.

5. CYKLIČNOST PRO MÁMY

Jako ženy nás cykličnost provází téměř celým životem pokud nebereme hormonální antikoncepci nebo nějak jinak uměle neupravujeme hladinu hormonů.

Komunikace právě s dětmi a partnerem ohledně ženské cykličnosti je podle mě alfa a omega všeho.

Budou vědět kdy s Vámi mohou řešit to a to, a kdy je lepší Vám přinést čokoládu.

A pokud s tím v rodině budete umět takto pracovat, bude to pro všechny jen přínosem. Vy si totiž opravdu dovolíte odpočívat, když to bude potřeba – VĚDMA a tím bude menstruace příjemným časem pro zhodnocení předchozího měsíce. A zároveň budete mít dost energie pro rodinu ve chvíli, kdy jste v ideální fázi – MATKA.

A teď pár tipů přímo ke konkrétním fázím.

 • Pečovatelské povídání a naslouchání dětem i partnerovi nám jde nejlépe v období MATKY.
 • Akce, vymýšlení nových systému do domácnosti – PANNA
 • Smyslnost a jsme takové svůdnice – ČARODĚJKA (U čarodějky pozor, je to přesně to období, kdy můžeme být podrážděnější, ukáže se tady přesně to, jak jsme si dovolily minulé cykly při menstruaci odpočívat.)
 • Naslouchání sama sobě, silná intuice a vhledy – VĚDMA (menstruace)

Jsem tu pro tebe. Stačí mi napsat nebo se objednat na konzultaci.

Veronika Huislová – laskavé mateřství

Těšte se na další články a inspirujte se každý čtvrtek ve facebookové skupině Společně nahoru příspěvky s #mojeknowhow.

Přečtěte si další články z této kategorie