2+3 tipy z oblasti grafiky a virtuální asistence

autor: | Podnikání online


Máme tu další článek ze série #mojeknowhow. Jedná se o souhrn příspěvků a expertní pohled podnikatelů v rámci prostoru pro zviditelnění členů Vyhledávače ve facebookové skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu).

Využijte know-how podnikatelů z Vyhledávače Společně nahoru.

Patricie Žáková – virtuální a brand asistentka doporučuje jak na vlastní rukopis, seznamy a automatizaci prodeje. Dozvíte se také, že na fontech a barvách záleží. Nechybí ani tipy, jak nevyhořet.

Koukněte na jednotlivé příspěvky a inspirujte se.


1. NA FONTECH I BARVÁCH ZÁLEŽÍ!

Protože právník napsaný růžovým romantickým ženským písmem ve vás důvěru nevzbudí. Stejně jako terapeutka napsaná kreativním a odtažitým písmem. A v neposlední řadě nebudete důvěřovat technickému článku o motoru, který je napsaný písmem ženským, zdobným a vřelým.

JSEM VIRTUÁLNÍ ASISTENTKA, KROM TECHNIKÁLIÍ SE ZABÝVÁM I BRANDINGEM A LOGOTVORBOU.

Když řeším s klientkami jakékoli úpravy webu, vždy se na něj dívám komplexně, nacítím se na zákazníka a přemýšlím nad pocity, které ve mně web vyvolává. A podle toho navrhuji úpravy.

Všímám si i detailů – třeba různých odstínů barev.

A co vy? Přemýšlíte nad fonty nebo vždy zvolíte nějaký, který se vám prostě líbí? A trefujete barvy tak nějak „od oka“?  

Jestli si svým webem nejste jisté, nebo rovnou víte, že to je „každý pes, jiná ves“, mrkněte na můj profil ve Vyhledávači a já vám pomůžu to sladit.


2. Chceš na grafiku využít vlastní rukopis?

VĚŘ, ŽE ZDIGITALIZOVAT VLASTNÍ NÁPIS ZVLÁDNEŠ TAKÉ.

Někdy prostě písma zdarma nevyjadřují to, co chceme. A nebo nemůžeme najít obrázek, který by se shodoval s tím v naší hlavě. Pokud ho zvládneš nakreslit na papír, máš vyhráno a na pár kliků ho máš v digi podobě.

Potřebuješ k tomu jen skener (anebo skenovací program v mobilu a ostré světlo) a vektorový program (já používám Inkscape – zdarma).

Doporučuji udělat nápis černou fixou na bílý papír, aby byl co nejvyšší kontast.

A teď ten návod:

  • Vlož sken do Inkscape, klikni na obrázek pravým tlačítkem a zvol „vektorizovat bitmapu“. Nech nastavení jak je – vetšinou to stačí a klikni na „Budiž“. Na tvůj obrázek se vytvoří nový. Původní smaž, a pokud potřebuješ nápis upravit, označ nápis kliknutím myši a v levém menu vyber druhou šipku (s body). Body můžeš posouvat, mazat …
  • Pokud jsi nápis udělala ostrý, úpravy nebudou třeba. Teď stačí nápis uložit jako PNG (aby neměl pozadí a byl kvalitní, i když ho zvětšíš nebo zmenšíš) a můžeš si ho nahrát třeba do Canvy nebo na web. Klikni na Soubor – exportovat obrázek PNG – v pravém menu Exportovat jako -vyber kam a název souboru- Uložit. Pak klikni na Export se zelenou fajfkou.

A máš hotovo.

A víš že si můžeš udělat i vlastní sadu písma? Ale o tom třeba příště.

A kdybys s tou digitalizací nebo logem celkově potřebovala pomoct, napiš mi!


3. Máte rádi seznamy?

Nebo ne? A co jim dát šanci? Já je miluju. Nejen, že vám dají přehled, ale taky svobodu a volnou hlavu.

A nemyslím ty „otravné“ to-do listy, co všechno musím udělat. Nemluvím jen o podnikání.

  • Mám seznamy jídel – když nevím co vařit, mám se kam podívat a vybrat si. Nákupní seznamy, díky kterým bezcílně nebloumám po obchodě, abych přišla domů a zjistila, že jsem půlku věcí zapomněla.
  • V telefonu mám složku printscreenů věcí, které chci namalovat. Když mám chuť vzít do ruky štětec, ale nemám nápad, šup do složky a něco vyberu. Nezastavím tak svoji kreativitu a užiju si to, co zrovna chci dělat.

A CO TAKHLE NÁPADY NA PŘÍSPĚVKY NA SÍTĚ, BLOG, NOVÉ SLUŽBY PRO SVÉ KLIENTY?

Rozhodně se hodí seznam, kde budeš mít svoje nápady na příspěvky, co myslíš? Až bude propagační den, prostě mrkneš do seznamu a něco z něj vytáhneš.

Zrovna testuju svůj nový výmysl – Třídič myšlenek. Prostě nahraješ zprávu s nápadem/úkolem a já ti ho zapíšu do příslušeného seznamu. Včetně určení priorit a třeba i nějakého tipu ode mě.

Už se ti nestane, že nevyužiješ svůj čas na podnikání bezcílným hledáním, co by se zrovna hodilo. Stejně tak, se ti nestane, že nebudeš mít o čem psát. A jak říkal Horst Fuchs – Není to skvělé? JE TO SKVĚLÉ!

Jestli tě moje nová služba zajímá, napiš mi.


4. Jak nevyhořet?? Zastav se!

Dnes pro tebe mám téma, které není úplně mým podnikáním, ale je to moje obrovská životní zkušenost.

Prošla jsem si panickou poruchou – ve zkratce, bála jsem se jít mezi lidi, bála jsem se jít nakoupit, bála jsem se, že na mě bude někdo mluvit. Vstát z gauče a dojít si na wc, byl náročný úkol. Ani nebudu zmiňovat přístup některých lékařů a lidí k psychickým nemocem. Bylo to dlouhé, náročné a jediné, co mi v té době dělalo aspoň trochu radost, bylo malování. Musela jsem se přestěhovat k mamce, hodně jsem spala a neměla radost ze života. Dlouhá nemocenská, pár let antidepresiva.

Příčin bylo několik, řeknu ti ty 2 nejzásadnější:

  1. měla jsem sebe na posledním místě a nedělala jsem si radost

Dělalo mi radost těšit ostatní. (Myslela jsem si to). Mohla jsem se pro každého rozkrájet, ale ani po půl roce marození, mi nikdo z těchto lidí nenapsal, jak mi je, co mi je… Neřešila jsem, co chci já a jak se ke mě ostatní chovají. Jen jsem se chtěla zavděčit, být ta hodná a ochotná a udělat radost …

2. překonávala jsem se

Už nějakou dobu jsem cítila, že mě ta práce ubíjí (infolinka), ale vlastně mě bavila. Takže, i když jsem jen těžko vstávala, řekla jsem si, že to prostě musím zvládnout. Že to přejde (Pak jsem se složila v práci a nebyla schopná ničeho, krom pláče).

Dneska jsem rok bez prášků, a v létě jsem byla na 3denním festivalu s tisícem lidí.

Za dobu té nemoci se mi změnily životní hodnoty, pohled na svět, přátele, vztahy, práci… Prostě všechno. A chci ti dát pár tipů, jak se udržet v psychické pohodě a nezbláznit se nejen z podnikání, onlinu, covidu, ale celkově ze života, který umí rozdávat rány.

  1. Najdi si něco, co tě baví a aktivně se tomu věnuj

Najdi si činnost, která tě umí pohltit a neděláš ji pro ostatní – ale pro sebe. Pro ten pocti. Jestli miluješ vaření, neposlouchej u toho podcasty o podnikání, abys ušetřila čas. Domluv si doma třeba jedno odpoledne/večer v týdnu, kdy se budeš věnovat tomu, co miluješ. Nemusíš v tom být perfektní, nejde o výsledek, jde o prožitek.

2. Jdi mezi lidi
Teď nám pandemie moc nenahrává, ale pokud to jen trochu jde, udělej si čas na živé lidi. Ne online cally. Jsem tvorové společenští a ten kontakt potřebujeme. Já jsem třeba introvert, takže to nepotřebuju nijak často, ale čas od času to určitě chce.

3. Změň prostředí

Jdi třeba na 30min. procházku, vyraž do přírody, na oběd, na památky… Nebo se jen tak projeď autem. Je to jedno, ale nebuď mezi 4 zdmi nebo v okruhu 2km od svého domu.

4. Řekni si o pomoc

Nemusíš zvládnout úplně všechno, co tě napadne. Můžeš, ale určitě nemusíš. Svět se nepřestane točit, protože jsi nevyžehlila. A zároveň si uvědom, že nejsi sama. A říct si o pomoc není ostuda. Já to spíš vnímám jako hrdinství (zvlášť u žen). Takže umýt nádobí může partner nebo děti a ty si můžeš odpočinout. A aktualizovat web, zveřejnit článek, nastavit mailing můžu já, jako virtuální asistentka, takže mi klidně napiš.

5. Raduj se z maličkostí a naslouchej světu

Všímej si drobností, které ti můžou prozářit den. Třeba, že svítí sluníčko, že můžeš vytáhnout ten skvělý zimní kabát, který krásně hřeje. Jak krásně voní ten teplý čaj a jak tě hřeje do rukou. Že má pes radost, když přijdeš domů z nákupu. A až půjdeš na procházku (bez telefonu) poslouchej přírodu. Hodně mě překvapilo, když jsem jednou šla a opravdu dobře poslouchala všechny zvuky. Ne auta a lidi, ale ptáky, šumění listí, v létě cvrkot. Ponoř se do toho a vnímej to všemi smysly.

Jestli máš pocit, že těch úkolů spojených s online podnikáním je hodně a moc tě nebaví, napiš mi, spojím se s tebou a třeba některé úkoly převezmu.


5. Virtuální asistentka a neví si rady?

Jo, i to se stává a šlo o banální věc.

Plánuji kurz, chci využít členské sekce, ale stále jsem přemýšlela, jak technicky zařídit prodej bez investic (chápeš neplatit fakturační systém).

Na druhou stranu nechci vystavovat faktury ručně a hlídat každou objednávku.

Pořád jsem měla v hlavě Simpleshop, což je pro mě administrativa navíc, protože ho zatím nevyužívám.

A najednou blesk jak z čistého nebe!

Patricie Žáková – virtuální a brand asistentka

Já můžu přece využít Woocommerce! Na digi (i fyzické) produkty je perfektní. A vše pojede samo a zadarmo.

Někdy to nejjednodušší řešení prostě nevidíme a hlavně kovářova kobyla chodí bosa.

  • Takže pro automatizaci prodejů můžeš využíš Simpleshop (umožňuje i členské sekce, maily, faktury i platební bránu) – platíš 10% z prodejů, max. 1 500Kč měsíčně.
  • Nebo Woocommerce – plug-in pro WordPress, který funguje zdarma, nastavíš v něm maily i fakturaci, i když někdy trochu kostrbatě.

A co ty? Děláš prodej digi produktů ručně, nebo máš Simpleshop či Woocommerce? Nebo ještě jinou platformu? A co tě při automatizaci prodejů nejvíc trápí?

Ráda ti pomůžu a najdu vhodné řešení. Tvoje asistentka Patricie

Patricie Žáková – virtuální a brand asistentka

Těšte se na další články a inspirujte se každý čtvrtek ve facebookové skupině Společně nahoru příspěvky s #mojeknowhow.

Přečtěte si další články z této kategorie

Jaké brandové fotky jsou ideální?

Jaké brandové fotky jsou ideální?

Takové co do vašeho webu a podnikání dobře sednou. To může pro každého znamenat něco docela jiného. Úplný základ je dodržet poměr stran. Fotku na výšku jen stěží napasujete do prostoru na šířku. Ale to jsme do tématu skočili rovnýma nohama. Pojďme se vrátit zpět a začít ještě jednou v článku.