Sabotéři v akci

autor: | Terapie


Máme tu další článek ze série #mojeknowhow. Jedná se o souhrn příspěvků a expertní pohled podnikatelů v rámci prostoru pro zviditelnění členů Vyhledávače ve facebookové skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu).

Využijte know-how podnikatelů z Vyhledávače Společně nahoru.

Markéta Žitníková – koučka Vašich sabotérů doporučuje ochočit si svého vnitřního kritika v hlavě. Dozvíte se, kdo je to pan Vyhýbač a proč brát chybu jako možnost růstu.

Koukněte na jednotlivé příspěvky a inspirujte se.


1. Jednou jsem pekla perník

Než jsem ho začala péct, chtěla jsem, aby mi děti pomohly. Tak jsem vymyslela hru.

Protože tou dobou byl můj syn prvňáček a učí se psát, trénovali jsme uvolnění ruky kreslením do mouky. Nasypala jsem mouku do pekáčů a kreslili jsme komín jak kouří, šneka, prasátko, lišku, kolečka, vlny v moři, mráčky s deštěm. Děti byly nadšené, že konečně můžou být od mouky a dělat si s ní co chtějí. A já mezi tím míchala těsto a dala ho do trouby.

Ale proč to píšu. Pozorovala jsem syna, jak těžké je uvolnit rameno a ruku, když ho celou dobu, co píše a kreslí na papír, stále upozorňuji – nepřetahuj, snaž se držet tu čáru rovně. A nyní ten obrázek má být vlastně načmáraný.

A u toho mě napadlo, že je to podobné jako v „dospěláckém“ světě. Stále nás někdo upozorňuje, jak se máme chovat, co máme dělat a co je dobré a co ne. A kde je ta lehkost a obyčejná hravost? Ztratila se, protože my jedeme podle vzorců v naší hlavě.

  • „Nevyčnívej, to není dobré.“
  • „Neptej se, teď na to není čas.“
  • „Neumíš to dost dobře.“

Jsme vůbec dost? Podle naší hlavy určitě ne, protože ta nám díky těmto vzorcům a vnitřním kritikům stále bude házet klacky pod nohy. A právě když z nezdaru uděláme hru a jako detektiv se podíváme na kloub tomu, co příště můžeme udělat jinak, aby to tentokrát vyšlo, bude to o mnoho snazší.

Jestli chcete zatočit s vašimi vnitřními kritiky najdete mě zde.


2. Ochočte si vnitřního kritika v hlavě a vylezte ze své ulity!

Víte, že vnitřní kritici v hlavě dokážou být otravní jako nepovedená telenovela? Stále se snaží vás intrikovat, nacpat do škatulek. A ještě vám to takovým způsobem vysvětlí, že vy to přijmete za vlastní. Je to jen vaše pouhá mysl, ale dokáže vyplodit úžasnou telenovelu.

Představ si, že jsi Esmeralda, která nevidí a třeba vyrábíš krásné korálkové náušnice. Každý den, k tobě přijdou kamarádi a jsou nadšeni z tvých výrobků, každý den tě chválí a ty tvoříš dál a v radosti.

Jenže jednoho dne přijde Juana a začne: „Takové cetky, takových a ještě hezčích já vyrobím každý den 10. Tyhle cetky bych si teda nekoupila.“

A ty nejdříve mávneš rukou nad tím co říká, ale večer se vynoří myšlenky:„ Co když má pravdu, co když jsou moje náušnice jen obyčejné a ona je má opravdu hezčí. Škoda, že to nemohu vidět, jsem slepá a ani nemůžu cestovat, abych je mohla prodávat na trhu. Asi má Juana pravdu.

A tak to jde den za dnem. Najednou začneš tvořit náušnice z tmavších barev a kamarádi už tolik nechválí. Do toho zase po pár týdnech přijde Juana a její intriky pokračují.: „Vidíš já ti to říkala, že to není dost dobré.“ Za chvilku už nikdo u tebe nekoupí.

A ty přestáváš mít energii a tak tvoříš míň a nebo přijdou dny, kdy se stále sama sebe ptáš – jsem dost dobrá, jsou opravdu mé náušnice krásné?

Ale jednoho dne přijde Armando – tvého srdce princ a ukáže ti novou cestu. Bez intrik, bez kritiků v hlavě a v tvém srdci začne růst něco krásného. Je to láska sama k sobě, sebedůvěra a chuť znovu tvořit, odhodlání cestovat a jít na trh se svými výrobky.

A z téhle krásné lásky k Armandovi a z nové cesty přijde i uzdravení. Ano naše Esmeralda vidí.

Vidí své krásné výrobky a největšího kritika Juanu potká jen občas, hezky si s ní popovídá a jde dál. Už ji netrápí otravné myšlenky v hlavě ani nechuť vyrábět. Její odhodlání postavit se do svého stánku na trhu je tak velké, že jedno dne tam opravdu stojí a prodává v lehkosti a radosti.

Toužíš se uzdravit jako naše Esmeralda? Chceš, abych byla tvůj Armando? Napiš mi.


3. Jak by vypadal váš život, kdyby to byla telenovela?

Pojďme se zasnít, ale zároveň trošku nabít energií. Jak by vypadal váš život, kdyby to byla telenovela? Byla by dlouhá plná intrik nebo krátká a akční, plná vašich snů?

Často na konzultacích slyším o vašich snech, přáních a velkých vizích. Jsou všechny úžasné.

Jen je velká škoda, že často to zůstane jen u toho snění. A proč?

Protože nemáte čas, peníze, není vhodná doba, dost zkušeností a mohla bych tu vypsat ještě tisíc výmluv, proč do toho nejít. Stále čekáte, až se stane zázrak, nebo vám někdo dá kouzelnou pilulku či prsten. A ono nic – vize, sen, přání se vypaří jako obláček.

A přitom tím krásným snem či tou vizí to teprve začíná a čím víc jí začneme věřit a dělat malé akční krůčky, tím nám bude blíže.

  • Přestaňte se vymlouvat, omlouvat!
  • Začněte plánovat, překonávat vaše strachy.
  • Snažte se kamarádit se svými vnitřními sabotéry, protože jinak oni jsou ti, kteří vaše výmluvy jen podpoří.
  • Začněte věřit sami sobě. Protože pak ten váš sen, vize dostane opravdový impuls a začne se utvářet.

Jak často děláte kroky ke své vizi nebo k vašemu snu? (protože bez akce není reakce)

Pokud chcete podpořit při vašich akčních krocích, najdete mě zde.


4. Pan Vyhýbač

Ráno se probudit do mlhy je nic moc, a tak se mi v hlavě stále plete s otravnými myšlenkami pan Vyhýbač. On má totiž moc rád prokrastinaci a je fakt, že výmluva na mou mlhavou náladu se mu náramně hodí.

Snaží se mě přeprat myšlenkami:

  • „Tak ještě chvilku lež, vždyť děti jsou pryč a chvilka nikoho nezabije.“
  • „Dneska si opravdu unavená, a venku je ošklivá mlha a jen 8 stupňů.“
  • „Když ten příspěvek nenapíšeš dnes, ono se nic nestane, stejně o něj nikdo nestojí.“

A takhle bych mohla pokračovat…

Nejdříve jsem si myslela, že si dám opravdu free den, ale nakonec, jsem vzala všechnu mou energii a vyprovodila ho myšlenkou na dobrou kávu, která mě zahřeje a navodí super energii. Pak jsem mu slíbila, že když teda zvládnu příspěvek na sítě a ještě upravím, další stránku na mém vznikajícím webu, tak se odměním – kornoutem zmrzliny (já mám ráda totiž hodně jídlo).

Vidíte, on se chytl a už čtete můj příspěvek a já se spokojeně usmívám na svůj kornout.

Pokud se vás stále drží pan Vyhýbač, mrkněte na můj web a spolu už s ním zatočíme.


5. Máte chybu jako strašáka nebo ji berete jako možnost pro růst?

Hodně mých klientek doprovází vnitřní kritik pan Opatrný, který se bojí chyb. Díky němu si často dávají své limity a také dopředu si utvářejí své denní scénáře.

Ale často zapomínají, že je to opravdu jen scénář, který utváří mysl a podporuje vnitřní sabotér. Zablokují se a brzda pro další cestu je na světě.

Napište mi, jak to máte s chybami vy?
Pokud chcete ochočit pana OPATRNÉHO, jsem zde.

Markéta Žitníková – koučka Vašich sabotérů

Těšte se na další články a inspirujte se každý čtvrtek ve facebookové skupině Společně nahoru příspěvky s #mojeknowhow.

Přečtěte si další články z této kategorie

Vysoká citlivost a metoda EFT

Vysoká citlivost a metoda EFT

Ing. Sandra Woiwode je žena s citem a EFT praktička. Vede ženy k pochopení vysoké citlivosti a nalezení svých darů. Také pomáhá ženám zbavit se stresu, emočních bloků a limitujících přesvědčení pomocí metody EFT (ťukání).