Duševní zdraví a péče o klienty

autor: | Terapie


Máme tu další článek ze série #mojeknowhow. Jedná se o souhrn příspěvků a expertní pohled podnikatelů v rámci prostoru pro zviditelnění členů Vyhledávače ve facebookové skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu).

Využijte know-how podnikatelů z Vyhledávače Společně nahoru.

Hanka Toulavá – šamanka a terapeutka doporučuje znát rozdíl mezi duševním zdravím a nemocí. Dozvíte se, co ovlivňuje terapeutický vztah a jaký je rozdíl mezi tím mít pro klientský přístup a myslet na klienty i ve svém volnu.

Koukněte na jednotlivé příspěvky a inspirujte se.


1. Ne všechny myšlenky a geniální nápady jsou tu proto, abys je vytvořila ty

Možná to znáš taky, plyneš si a najednou máš v hlavě geniální myšlenku nebo podnikatelský plán, a hned ho začneš tvořit. Za týden se ti to stane znovu a pak zase.

Možná zrovna teď máš takových 5 nebo 6 rozdělaných geniálních myšlenek.

A žádnou dokončenou. Můžeš to svádět na to, že jsi multipotenciální nebo nerada dokončuješ. Ale možná je zatím něco navíc.

Třeba jen neumíš plánovat a držet si kontinuálně svůj záměr a vizi.

Během doby testování na sobě jsem došla k tomu, že plánovat jde i když jsi přitom ve flow a zároveň s velkým emocionálním nábojem, který nese tvá vize.

Plánovat věci dopředu jde i když jsi roztančená víla nebo prostě žiješ v pomalé ženské energii.

A umím tě to naučit. A pokud hledáš něco víc, třeba individuální setkání a poladění tvého vztahu k plánování. Mrkni SEM.

2. Je rozdíl mezi tím, mít pro klientský přístup a nebo myslet na klienty kudy chodím i v době, kdy máš volno

I podnikání je jen práce, takže si ji nemusíš tahat do tvého času na odpočinek. Ano i když jsi se svými klientkami intenzivně nebo je to, co děláš tvým posláním.

Nakonec to totiž mluví jen o jedné věci, jak máš ty sama nastavené hranice vůči sobě i vůči klientům. A kde místo pomoci přebíráš odpovědnost za jejich posun.

Zamysli se nad tím. Kdy naposledy jsi přemýšlela nad klientem v době, kdy jsi byla na procházce, ve vaně nebo jen uspávala děti?

Vzešlo z toho přemýšlení něco hmatatelného, co jsi mohla klientovi poradit nebo říct nebo jsi jen přemýšlela, jestli opravdu udělal to co jsi mu poradila?

Jsou to totiž 2 rozdílné věcí. Když něco vznikne, pak to přemýšlení mělo smysl naopak ti jen sežralo tvůj volný čas.

Pokud máš pocit, že nad klienty přemýšlením trávíš spoustu času pak si stáhni mou masterclass Nenos své klienty v hlavě celý den.

A kdybys potřebovala větší podporu podívej se TADY.

3. Znalost rozdílu mezi duševním zdravím a nemocí by se měla promítnout i v péči o tvé klienty

Možná někdy ani netušíš a potkáváš se s těmi, kteří mají menší či větší potíže, které by v očích odborníků spadaly do jedné z kategorii duševních onemocnění.

Kdybych to převedla na naše fyzické tělo, je to jako by tvá klienta měla zlomený malíček a ty jsi ji v dobré víře říkala, ať to rozchodí.

Vnímám, že každý z terapeutů, průvodců nebo léčitelů má svou sadu nástrojů, vědomostí a přístupů, které používá. A někde zatím bývají věci, které jsou otevřené jen pro “ odborníky“.

Chci ti v rámci masterclass nabídnout svou expertízu a pohled do zákulisí. Dozvíš se věci, které ti nikdo na kurzu nebo výcviku pravděpodobně neřekl, ale měl. Více informací najdeš tady.

Jsem terapeutka a šamanka. A díky řízení osudu jsem rozkrořená mezi dvěma světy alternativní a spirituální terapie spolu s klasickým psychologickým a psychoterapeutickým přístupem.

4. Volal ti někdy klient se slovy, že má uzkosti, deprese nebo jiné duševní onemocnění?

Pokud jsi terapeutka nebo třeba průvodkyně seberozvojem a jiná podobná profese, tak máš jen 2 možnosti jak se s tímto vypořádat.

  1. Odmítnout klienta rovnou
  2. Dovzdělat se a tyto klienty do své péče brát.

Druhá varianta tě jako profesionála odliší od většiny, a dodá tobě i tvým klientům jistotu, že se mohou dál posouvat. Ne vždy je jejich situace a pocity, tak hluboké a vážné, že pomůže jedině odborník.

Tím, že budeš znát, kde leží pro tebe ta hranice, kde už tvá podpora nepomůže, se tak můžeš stát kotvou pro náročné období klienta a zároveň i mostem, který mu pomůže říct si o pomoc i u jiných lidí.

Často se toto týká průvodkyň, které se potkávají s klienty třeba na ženských kruzích nebo jinak.

Vědět, že se tvůj klient/ka může potýkat s hlubšími problémy je důležité i proto, abys mohla klienta víc chápat a byla schopna říct, že tvé nástroje a metody mu nemusí pomoct.

Celé toto téma je citlivé pro obě strany. Nauč se v tom chodit a chápat souvislosti a principy, se kterými můžeš dál pracovat.

Chceš o mně vědět víc nebo se podívat na služby, které dělám? Mrkni na můj web.

5. Terapeutický vztah a připojení klienta k terapeutovi ovlivňuje 30% celého výsledku terapie

Vyzkoumal to Lambert, ne já. A přesto je terapeutický vztah brán jako danost, se kterou pracují terapeuté intuitivně. Principy péče o vztah a navigování vztahu se učí jen v drobnostech v každém výcviku něco.

Přitom vztah a jeho vědomé utváření mají velký léčitelských potenciál, mnohdy větší než všechny metody a přístupy, které používáte.

Jednou ze základních vlastností terapeutického vztahu by měla být důvěra a otevřenost klienta k terapeutovi a naopak.

Obojí vzniká postupně v rámci budování vztahu.
Jako terapeutka nemáš absolutní nárok na důvěru klienta ani na to, aby tě respektoval, poslouchal tvé rady nebo se jimi řídil. I to, že se s tebou potkal na sezení je jen součást cesty k důvěře a otevřenosti.

Důvěra se dá získat, když víš a znáš principy, které budují terapeutická vztah.

Zvu tě do unikátního kurzu Utvářej hluboké terapeutické vztahy, kde to co umíš intuitivně převedeme do vědomé roviny.

Chceš znát více o mně? Podívej se tady.

Hanka Toulavá – šamanka a terapeutka

Těšte se na další články a inspirujte se každý čtvrtek ve facebookové skupině Společně nahoru příspěvky s #mojeknowhow.

Přečtěte si další články z této kategorie

Jak vám pomůže tibetská mísa

Jak vám pomůže tibetská mísa

Ing. Klára Dvořáková je inspirátorka s tibetskou mísou. Naučí vás techniky, jak se zbavit špatné nálady a vyčerpání během pár minut. Jak zklidnit dítě, vyčistit prostory, dobít baterky nebo zrelaxovat celé tělo.

Vztahy a energetické léčení

Vztahy a energetické léčení

Hanka Burešová se věnuje terapii a energetické harmonizaci. Pomáhá ženám vyléčit bolest minulosti a žít štěstí přítomnosti. Při terapiích se dostane do příčiny problému, tu pročistí, aby už neměla vliv na váš život.

Jógou ke spokojenému životu

Jógou ke spokojenému životu

Romana Farna je celostní terapeutka, lektorka jógy, oční jógy a dechových technik. Poradí a pomůže klientům s konkrétními zdravotními obtížemi, společně najdete cestu k obnově zdraví a radosti ze života. Věnuje se všem věkovým kategoriím od malých dětí po seniory.